Det är dags att införa dygnet runt-servering!

Göteborg ska vara en stad som lever dygnet runt, året om. Här blandas kaféer, affärer, restauranger och barer. Nu vill vi öppna upp möjligheten för de som serverar alkohol att göra det dygnet runt.

– Vi vill se en dygnet runt-öppen stad med fler människor på gator och torg, eftersom vi tror att det skapare en tryggare stadsmiljö, säger Emmyly Bönfors (C), ordförande i miljö- och klimatnämnden.

Alliansen har lagt ett förslag i Miljö- och klimatnämnden om att låta exempelvis barer och restauranger, som har serveringstillstånd, att ha öppet dygnet runt.

Det är en viktig principfråga där kommunen inte ska inskränka på näringsfriheten. Vill ett hotell servera mimosa till brunchen ska inte förlegade regler ställa till det. För oss handlar förslaget om att både stötta en bransch som haft det tufft under pandemin och att fortsätta arbeta för en stad som lever dygnet runt. Restauranger, barer och caféer är exempel på sådana som skapar liv i stadsrummet, vilket är det vi eftersträvar. Oavsett om man lämnar på nattis, jobbar skift eller går på krogen ska Göteborg vara en stad med människor i rörelse.

Under våren kommer förslaget komma upp i kommunfullmäktige, där målet är att få majoritet i frågan.